Home » chronic illness » Is Eating Healthy Worth $1.50 More a Day?

Is Eating Healthy Worth $1.50 More a Day?

Some may wonder if eating healthy is really worth spending a little more, while others see the impact – physical , emotional and monetary costs associated with poor diet and willingly pay extra for food rich in nutrients.

While eating healthy is a personal choice, financial result our society whose system is based on hyper-processed foods, empty rate of nutrient impacts everyone in rising health costs -. No matter what choice you make

Recently, the Harvard School of Public Health, published the results of its comprehensive data comparing the cost of healthy food diets diets versus unhealthy food analysis. While a simple journey through your local grocery store may reveal that indeed healthy eating costs more, lead author of the study, Mayuree Rao said that so far, scientific evidence had not been systematically evaluated.

Study investigators examined 27 existing studies from 10 high-income countries that included information on prices of individual food and health from unhealthy diets. The differences in prices per serving and per 200 calories of food in particular, and prices per day per 2,000 calories were observed.

The results indicate that a diet rich in fruits, vegetables, fish and nuts costs significantly more than a diet composed mainly of processed foods, such as meat factory farming and refined grains. On average, it was determined that this difference was $ 1.50 more per day, $ 10.50 per week or $ 550 more per year.

Why is cheaper unhealthy food?

Related Post:  The Benefits of Saunas (& the Risks!)

refined foods is not really food, but rather a compilation of synthetic ingredients, which can be thrown together to resemble food for a fraction of the cost of growing, harvesting, storage and transport of real food. current food policies support these products’ low-cost, high-volume “has been refined foods industry and its benefits.
If a similar system exists for food production, increase availability, prices fall and more people have access to healthy foods.

Affordability – How is measured

While not everyone may be able to spend an extra $ 550 a year for a healthier physical highly refined food diet that is explored, and economic costs. The question really should be changed that can afford to spend a little more so they can not afford to spend a little more – if the actual price to eat a westernized diet is related at all (and we know that is) to rising rates of obesity, cancer, diabetes and other chronic diseases, it seems that everyone should be seeking ways to leave their current ways of eating and adopt a healthier diet.

For some it may mean eating out less (but not much of it is healthy anyway), buying a few less clothes, going to fewer movies or reevaluation of priorities, but with everything we now know about the importance of a whole food diet, it seems that the choice would be easy.

can even save money

There are many ways to save money and eat healthy. Eating a composite whole foods provides the body with the nutrients it needs for energy and often leads to eating less diet. When you eat high quality food, the body does not require as much and you stay full longer.

Related Post:  LOOK 10 YEARS YOUNGER OVERNIGHT USING COCONUT OIL IN 5 DIFFERENT WAYS (TIPS FROM WORLD’S LEADING EXPERTS!)

Here are some tips for healthy eating that your dollar will spread:

stop buying packaged products and buy in local stores using their own bulk containers
Shop for local products and seasonal -. Farmers markets, food cooperatives and community gardens provide healthy food and a reasonable price. In addition to eating what’s in season it will also cost less.

  • shopping Grow your own – must not be a master gardener to grow a few vegetables or plant some fruit trees in the backyard. Small space and vertical gardens solve the problem for those with little space.
  • Plan ahead – being organized is a great way to save money
  • .

  • eat more plant-based foods.
  • use all parts of whole foods – reducing waste
  • .

  • make other changes in your home such as changing cleaning products and laundry expensive to make your own and reducing the amount of paper products you use.
  • Make your own condiments – these are much tastier and cheaper than the processed kind
  • .

Americans spend less on food per capita than any other industrialized country and have the highest rates of chronic diseases – do you think there is a connection

alternative -The Daily

Sources:
http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more /

You May Also Like :

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *